2012. szeptember 5., szerda

Óvjuk meg a képeinket! ( 1. rész )



Legtöbb képünket csak digitális formában tároljuk, kevés van, amit papíron is megörökítünk. Az adatok azonban könnyen elveszhetnek, megsérülhetnek. Hogy ez ne következzen be, több dolgot is tehetünk.

Ami csak egy példányban létezik, mondjuk a számítógépünk merevlemezén, az bármikor könnyen elveszhet. Meghibásodás, vírus, véletlen törlés bármikor bekövetkezhet.

Először nézzük át, mit tehetünk a számítógépünk biztonságáért?

A merevlemez nagyon precíz szerkezet, nagyon nem tolerálja, ha működés közben ütés éri. Nem feltétlenül azonnal jelentkezik a meghibásodás, de elindulhat a folyamat, melynek végállomása adataink részleges vagy teljes elvesztése. Ezért üzem közben az asztali számítógépet semmiképpen ne mozgassuk, ne érje, ütés, a hordozható masinákat is csak óvatosan helyezzük át. A gép szellőző nyílásait ne takarjuk el, a megemelkedett hőmérséklet ha azonnal nem is teszi tönkre a gépet, az alkatrészek fokozott igénybevétele miatt mindenképpen csökkenti a várható élettartamát. Notebook, netbook esetén fokozottan figyeljünk a szellőzésre!!!

Az elektromos hálózat és a telefonvezeték is okozhat meglepetéseket. Ha anyagilag megengedhetjük magunknak, célszerű egy szünetmentes tápegységet beszerezni. Ez amellett, hogy áramkimaradás esetén lehetőséget ad a munkánk elmentésére és a számítógép szabályos leállítására, megvédi a gépünket a túlfeszültségtől is. A legtöbb szünetmentes táp a telefonvezeték számára is biztosítja a túlfeszültségvédelmet. Némelyik képes kommunikálni is a számítógéppel, így mielőtt teljesen lemerülne, leállítja a számítógépet. Ha a szünetmentes tápegység túl drága, néhány ezer forintért kapható túlfeszültség védelemmel ellátott elosztóléc. Ez az áramkimaradástól nem véd, de az esetleges káros feszültséglökést megfoghatja. Többnyire a védett berendezések árának töredékéért beszerezhetjük ezeket az eszközöket. A számítógéphez kapcsolt összes eszközt védjük, ne csak az alapgépet! Ha pl. a monitorunk vagy a modem nem a védett csatlakozóra van kötve, a túlfeszültség rajtuk keresztülhaladva is károsíthatja a számítógépünket.

Ha nem tudunk beruházni túlfeszültség védelemre, akkor annyit tehetünk, hogy ha zivatar közeledik, leállítjuk a számítógépet és leválasztjuk az elektromos hálózatról. Természetesen a géppel kapcsolatban lévő egyéb eszközökkel is ez a teendő. És ne feledkezzünk meg a telefonvezeték kihúzásáról sem a modemből. Ilyenkor nemcsak a közelben lecsapó villám okozhat bajt, hanem a pillanatnyi áramkimaradások is.

A gépünk fizikai védelme mellett nem hanyagolhatjuk el a szoftverek védelmét sem. Sajnos rengeteg számítógépes kártevő létezik, melyek ellen mindenképpen tennünk kell. Az Internet használata sajnos árnyoldalakkal is jár. :( Természetesen off-line módon is megfertőződhet a masina, ha valamilyen adathordozón ( pendrive, CD, DVD lemez stb. ) bejut a kártevő. Így ilyenkor is szükségünk van megfelelő védelemre. A vírusvédelemmel foglalkozó cégek néhány ezer forintos éves díjért megfelelő megoldásokat kínálnak. Szerencsére néhány megoldás otthoni és non-profit felhasználásra ingyenesen is elérhető. Ezek a szoftverek a hétköznapi használatban szükséges védelmi funkciókkal rendelkeznek, rendszeresen frissítik a vírusadatbázisukat, így Internetre kötött számítógép esetén naprakész védelemmel rendelkezhetünk. Lehetőség van az adatbázisok letöltésére és a kézi frissítésekre is, így a netkapcsolattal nem rendelkező számítógépet is frissen tarthatjuk. Ez szükséges, mert sajnos folyamatosan jelennek meg újabb fenyegetések, kártevők, az elavult adatbázissal rendelkező vírusirtó nem biztosít megfelelő védelmet. Kettő magyar nyelven is tudó ingyenes vírusvédelmi megoldást emelnék ki:

Avast Free Antivirus
Egy online regisztrációt követően egy évig jogtisztán használhatjuk otthoni számítógépünkön. Ha az idő lejárt, újabb regisztrációval meghosszabbíthatjuk.

AVG Antivirus
Háztartásonként csak egy, kizárólag magáncélra használt számítógépre telepíthetjük.

Mindkét szoftver folyamatosan felügyel, keresve a fenyegetéseket. Csak az egyiket telepítsük, több rezidens vírusirtót nem kell együtt használni. Ha a „több szem többet lát” elvet mégis érvényesíteni szeretnénk, akkor a Doctor Web CureIt! szoftverének aktuális verzióját töltsük le és futtassuk alkalmanként, ez képes telepítés nélkül ellenőrzést végezni a számítógépünkön, így kiegészíthetjük a rezidens védelmet. Letölthető innen: http://www.doctorweb.hu/index.php?pg=letoltes
Az aktuálisan elérhető verzió mindig a friss adatbázist tartalmazza.

Ez egy jó nagy téma, úgyhogy valamikor folyt. köv. :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése